שרון בן עזר

שרון בן-עזר (אליוט) 
נולדה בתל אביב, ב- 1966. היא זמרת רוק ישראלית, סולנית ומנהיגת להקת פוליאנה פרנק ותקליטנית. היא כתבה וביצעה שירים שנגעו באופן ביקורתי בסוגיות של מין, מגדר, שוביניזם ופמיניזם ומתחה ביקורת על לאומנות ומיליטריזם. השם "אליוט", אותו אימצה בסוף שנות השמונים, התחיל ככינוי חיבה, בגלל דמיונה לדרקון אליוט, מהסרט המוזיקלי "חברי הדרקון אליוט" משנות ה-70. היא נינתם של לאה ויהודה ראב. בן-עזר שירתה בגלי צה"ל אך הודחה מהתחנה בשנת ב-1985 בנימוק של "דה מורליזציה". היא הצטרפה ללהקת האוונגרד דורלקס סדלקס תחילה כמתופפת ולאחר מכן גם ככותבת וזמרת. 
ב- 1987 הקימה צמד מוזיקלי עם חברתה ליאורה מוגרבי, לצורך הופעה אחת בלבד. הן קראו להרכב "פוליאנה פרנק", ושרו את שני השירים היחידים שהיו להן- "גיבור צבא ההגנה" ו"בעלטת" למילים מאת אמיר גלבע, כחימום להופעת הבכורה של נושאי המגבעת בתל אביב. לאחר שנה בהולנד שבה אליוט ב-1989 לישראל למטרת חופשה והקליטה עם חברי "אח חורג" שמונה שירים באולפן הביתי של אחיה רזי. השירים בעברית ובאנגלית (בהם "Alarm Song", "בעלטת" "Marble Woman" ו-"גיבור צבא ה-הגנה", פארודיה על דמות המאצ'ו הישראלי שהפך להמנון שנאסר לשידור ברדיו) יצאו על גבי קלטת בהוצאת האוזן השלישית בשם "חיה ומתה בארון" וזכו להצלחה מפתיעה. השם "חיה ומתה בארון" היה חריג לאותה התקופה, וכך גם התנהלותה, שהייתה לזמרת הישראלית הראשונה שדברה בפומבי ובביטחון על נטיותיה המיניות והיותה לסבית. ב- 1990 יצא "אין לבחור", שכלל את שירי הקלטת "חיה ומתה בארון" ואת השירים "זיוה" "הנצורים והצודקים", "בכוונה", "Escape will always fail" ,"Dykes and the holy war" ,"Strange Fruit", ו"חלמתי: תבל מכוסה אפר" למלים מאת אסתר ראב, אחות של סבה. 
בין 1989 לבין- 2002 התגוררה בלונדון, שם הייתה חברה בלהקות sister george ו- nightnurse, שחררה שני אלבומים וארבעה סינגלים והופיעה במאות הופעות ברחבי אירופה. יחד עם חיים פרנק אילפמן יצאה במופע שכלל עיבודים אלקטרוניים לשירי פוליאנה פרנק ולנכסי צאן ברזל בהם שיר הרעות שיצא באלבום "אחרי הציונות על שפת הים" שיצא ב- 2000. ב- 2001 הם הוציאו מיני אלבום בשם 'החופש' בו אירחו גם את רונה קינן. ב- 2004 נולדה לאליוט בתה הראשונה, לוסי. מאז חזרה לתל אביב ב- 2002 הפכה לאחת התקליטנית המובילות בסצנה המקומית של מוזיקת ההאוס והאלקטרו והיא משתפת פעולה רבות עם עופר ניסים. בנוסף, היא כותבת על תרבות ומוזיקה ב"מרמלדה" ו"עכבר העיר". אלבום הסולו הראשון שלה עומד לצאת השנה. בת זוגה היא השפית איילת לטוביץ'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>